Home ChampionsRow Results Showbits Newsbits Milestones
AboutUs Leadlines Showtimes Links ExtraExtra Featuring
INDIANAPOLIS CHARITY HORSE SHOW

Three-Gaited Ladies: 1) CH PAS DE DUEX, Rosemarie Fernandez, Louis Fernandez Jr/Rosemarie Fernandez; 2) THE KING’S LADY ANNE, Kim Skipton, Poser Farm.
Hackney Pony Pleasure Driving Amateur: 1) HEARTLAND SPECIAL SPECIAL, Janet Sterba, E/O; 2) CHERRY ROYALE, Judy Kjellander, King’s Point Inc.
Fine Harness Junior: 1) SUPREME SPOTLIGHT, Dena Lopez, Kay Marschel; 2) N/A.
Hackney Roadster Pony Open: 1) DUN-HAVEN AWESOME IMAGE, Connie Smith, Beth Jones; 2) UNIQUE STAR ATTRACTION, Mark Utoft, Deborah Jahn.
Three-Gaited Park Open: 1) YA YA, Dena Lopez, Elizabeth Shatner/Dorothy Anderson; 2) CATALYST COMMANDER, Liz Cortright, Maguire Hall LLC.
Five-Gaited Ladies: 1) I’M ROYALTY TOO, Rosemarie Fernandez, Louis Fernandez Jr./Rosemarie Fernandez; 2) VARSITY BLUES, Sena Bowling, Mitchell Walker.
hackney Pony Amateur: 1) KILBRO’S CODE RED, Catherine Houck, Gary/Cathy Houck; 2) CLASSICAL DANCER, Kathy Mulvaney Buente, E/O.
Roadster Horse to Bike Open: 1) THUNDERBOLT, Raymond Shively, Judy McNeish; 2) GO FOR BROKE, Brad Bacon, E/O.
Three-Gaited Open: 1) THUNDER CLOUD NINE, Todd Miles, Olen/Linda Wilford;) HALLELUHAH CHORUS, Jacqueline Manzo, Kimberly Jones.
UPHA Hackney Pony Pleasure Driving Classic: 1) HEARTLAND FORTUNE MAKER, Darrel Kolkman, Darrel/Sandra Kolkman; 2) HEARTLAND STEPASIDE, Kelsey Herbert, Darrel/Sandra Kolkman.
Friesian English Pleasure Walk/Trot Saddle Seat: 1) WYTSE KRIST, Connie Smith, Beth Jones; 2) MARKO, Debbie Ecksten, linda Lewis.
Fine Harness Open: 1) LEGEND OF TROY, George Knight, Poser Farm; 2) A PROMISED FULFILLED, Lisa Strickland, Ellyn Dorsey.
UPHA Hackney Roadster Pony Classic: 1) HEARTLAND TEN TEN TWO TWENTY, Juan Rios, Darrel/Sandra Kolkman; 2) HEARTLAND CURTAIN CALL, Darrel Kolkman, Darrel/Sandra Kolkman.
Show Pleasure Five-Gaited: 1) CALLAWAY’S JACK FROST, Lucinda Hartley, E/O; 2) WALTERWAY’S HEADLINE MATERIAL, Caroline Walker, Teresa Walker.
Park Pleasure Open: 1) MUSIC OF THE HEIR, Marilyn Macfarlane, Robin Haynes; 2) SLAM DUNK’S DEIGHT, Mark Utoft, James Nichols.
Harness Pony Amateur: 1) REGAL’S PRIDE, Karen Frickey, Ed/Karen Frickey; 2) N/A.
Five-Gaited Open Stallions/Geldings/Mares: 1) ACCORDING TO LYNN, Mary Gaylrod McClean, Golden Creek Farms; 2) SHAME ON YOU, Lonnie Quarles, Maguire Hall LLC.
Country Pleasure Driving: 1) WISE AND WORTHY, Gene Ress, E/O; 2) N/A.
Three-Gaited Limit: 1) LEMON SHAKE-UP WRF, Rob Byers, Ashlyn Farms LLC; 2) RHYTHM OF THE SON, Jim Lowry, Tri Color Ventures Inc.
Saddle Seat Pleasure Equitaiton 14-17: 1) Sarah Lawson; 2) Toria Heck.
Country Pleasure English Adult: 1) THE STRAIGHT GUY, Jane Steinkamp, E/O; 2) PRODIGY’S PRIDE, Linda Fischer, RSM Farm LP.
UPHA Adult Challenge Cup: 1) Brooke Jacobs; 2) Victoria Willock.
Three-Gaited Junior: 1) OUR BLUE HEAVEN, Tre Lee, Fox Grape Farm Inc.; 2) GLORIA VANDERBILT, James Lowry, Wrapped In Rainbows Farm/Ashlyn Farms LLC.
UPHA Harness Pony Classic: 1) THE REMINGTON, Maureen Lydon, TJ/Juliet McDonald; 2) HEARTLAND EXCLAMATION, Darrel Kolkman, Darrel/Sandra Kolkman.
Saddle Seat Pleasure Equitaiton 13/Under: 1) Maggie Schuh; 2) Kaitlynn Ramsey.
Park Pleasure Junior: 1) FARAWAY KISSES, Tre Lee, Brad Bacon; 2) TALLDEGA RED, Dena Lopez, Kay Marschel.
Three-Gaited Park Amateur: 1) KENT BROCKMAN, Bridget McNeese, Catherine Carter McNeese; 2) LONG DISTANCE, Mimi Bahcall, E/O.
Show Pleasure Driving: 1) SUPREME PLATINUM, Jane Mueller, E/O; 2) SELVAGGIO, Priscilla Marconi, Lois Vartanian.
Five-Gaited Amateur Novice Rider: 1) MAJOR STARBUCK, Bill London, Coe/Bill London; 2) MONA’S MOUNTAIN MEMORY, Ramona Simpson, David/Ramona Simpson.
Saddle Seat Equitaiton 14-18: 1) Faye Wuesthofen; 2) N/A.
Five-Gaited Limit: 1) CHEERFUL MEMORIES, Merrill Murray, Pasture Fork Farms Inc.; 2) CELTIC LASS, Lisa Strickland, E/O.
UPHA Fine Harness Classic: 1) A TRAVELIN’ MAN, Dena Lopez, Susan Whittington; 2) ATTACHED TO YOU, Mark Turner, Daniel/Dianna Martin.
Five-Gaited Jr. Exhibitor: 1) SHE’S FANCY FREE, Cory Vetter, Rachel Vetter; 2-) ROSERIDGE’S ALL MINE, Rachel Kelley, Angie/Rich/Rachel Kelley.
Show Pleasure Jr. Exhibitor 14-17: 1) ON MY ACCOUNT, Catherine Van Arsdall, E/O; 2) THE HEIR TO THE KINGDOM, Andy Nicole Bowers, Bowers Group LLC.
UPHA Hackney Pony ClassicL 1) LORD OVATION, Art Birtcher, M/M Art Birtcher; 2) HEARTLAND MOON GLOE, Dena Lopez, Kay Marschel.
Show Pleasure Adult: 1) CH LIGHTNIN’ LIL, Nicole Beltz Tolliver, Linda/Homer Beltz; 2) LILLY PULITZER, Sally Pavel, Barbara Friedman.
Five-Gaited Junior: 1) HE’S A DREAMER, Todd Miles, Danny Bugg; 2) ZIPPERS AND SNAPS, Steve Wheeler, C. Jean Nalley.
Three-Gaited Amateur: 1) FREANKNESS, Ellyn Dorsey, E/O; 2) TO DIE FOR, Meredithe Steinhauer, Denise Steinhauer.
UPHA Challenge Cup: 1) Abigaial Mutrux; 2) Hallie Sansbury.
Fine Harness Amateur: 1) ONE’S DIZZY LIZZY, Jackie Hammond, E/O; 2) HOOF PRINCE, Jill O’Hara, Brian/Jill O’Hara.
Five-Gaited Saddlebred Type Pony: 1) JEWELS FOR A LADY, Tyler Devore, Yellow Rose Farm; 2) CHAMPAGNE IN WINTER, Alyssa Lopez, E/O.
Three-Gaited Amateur Novice Rider: 1) LACE’S LAST TANGO, Priscilla Marconi, Tri Color Ventures Inc; 2) MAFIA PRINCESS, Terry Woodruff, Ron/Terry Woodruff.
Hackney Roadster Pony Amateur: 1) DESERT FOX, Linda Park, E/O; 2) TRIUMPHANT, Jane Mueller, E/O.
Five-Gaited Amateur: 1) FIVE O’CLOCK, Christopher Nalley, C. Jean Nalley; 2) THE LIGHT O’LOVE, Andrea Nelson, AE Nelson.
Three-Gaited Saddlebred Type Pony: 1) THE ATTACHE ORCHID, Hunter Chancellor, Steve Chancellor; 2) IT’S MURPHY’S LAW, Erin Taylor, E/O.
Show Pleasure Limit: 1) GANGSTER, Christopher Nalley, C. Jean/Christopher Nalley; 2) TRES CHIC, Brian Ferguson, E/O.
UPHA Park Pleasure Classic: 1) BOUFFANT, Todd Miles, Fish Creek Stables LLC; 2) WALTERWAY’S DAINTY MISS, Paula Briney, Pratense Farms.
Country Pleasure English Jr. Exhibitor: 1) WHAT’S MY LINE, Elise Lockwood, Pat/Laura Lockwood; 2) AMERICA’S LASS, Alexandria Sowell, Suzanne Bradshaw.
Country Pleasure Western: 1) STARDUST’S RUBY TUESDAY, Alesia Spears, Donna Spears; 2) WINSDOWN COSMOS, Sharon Vuinovich, Insanity LLC.
UPHA Three-Gaited Classic: 1) MORE THAN ENOUGH, Todd Miles, Lynda T. Norman; 2) STONECROFT NIGHTLIGHT, Jim Lowry, Karrie Graham/Dwaine Kinderknecht.
UPAH Challege Cup Walk/Trot: 1) Aleia Brown; 2) N/A.
Show Pleasure Jr. Exhibitor 13/Under: 1) CH THE BESS YET, Lizzie Edgar, Julie Edgar; 2) NEW YORK STYLE, Ben Ferreby, John Ferreby.
Country Pleasure English Limit; 1) HORACE TAFT, Janet Sterba, E/O; 2) ARROWHEAD’S CAPTAIN MORGAN, Kristie Keating, E/O.
AHHS Hackney Pleasure Driving Medallion: 1) RAZZLE DAZZLE ME, Lauren Mathewson, Lauren/Elisabeth Mathewson; 2) MATCHMAKER, Molly McCreeger, Rick/Carolyn Daigle.
Saddle Seat Equitaiton 13/Under: 1) Taylor Newton; 2) Hallie Sansbury.
USEF Adult Saddle Seat Medal: 1) Brooke Jacobs; 2) Victoria Willock.
Saddle & Bridle Shanter Western Country Pleasure: 1) TUBAC, Jan Canine, E/O; 2) SPORT N’LIFE’S BOLD GOLD, Rebecca Overmyer, Rebecca/Meghan Overmyer.
Show Pleasure Driving Championship: 1) SELVAGGIO, Priscilla Marconi, Lois Vartanian; 2) CALLAWAY’S HEAD OVER HEELS, Nancy Lassiter, E/O.
USEF Saddle Seat Medal: 1) Taylor Newton; 2) Abigail Mutrux.
Show Pleasure Five-Gaited Championship: 1) CALLAWAY’S JACK FROST, Lucinda Hartley, E/O; 2) CH EXECUTIVE DUNK, Judy Werner, Redwing Saddlebred Farm LLC.
Saddle & Bridle Pleasure Medallion: 1) Sarah Lawson; 2) Amber Lynn Lowry.
Open Carriage Driving: 1) TJEBBE, Karen Frickey, Ed/Karen Frickey; 2) N/A.
Three-Gaited Park Stake: 1) LONG DISTANCE, Lisa Strickland, Mimi Bahcall; 2) CATALYST COMMANDER, Liz Cortright, Maguire Hall LLC.
Hackney Pony Championship: 1) CLASSICAL DANCER, Kathy Mulvaney Buente, E/O; 2) KILBRO’S CODE RED, Catherine Houck, Gary/Cathy Houck.
Three-Gaited Jr. Exhibitor: 1) CAN YOU HEAR ME KNOW, Hunter Chancellor, Steve Chancellor; 2) APHRODITE’S TEARS, Paige Guisfredi, Kim Giusfredi.
Roadster Horse to Bike Championship: 1) THUNDERBOLT, Raymond Shively, Judy McNeish; 2) VALPARAISO, Thomas Fiedler, E/O.
Park Pleasure Championship: 1) MUSIC OF THE HEIR, Marilyn Macfarlane, Robin Haynes; 2) FUTURE PERFECT, Sena Bowling, Wendy/Fred Zehnder.
Harness Pony Championship: 1) HEARTLAND EXPECTATION, Randy Harper, Ed/Karen Frickey; 2) ROMEO’S BEST GIRL, Kathy Mulvaney Buente, E/O.
UPHA Five-Gaited Classic: 1) DRIPPING IN DIAMONDS, George Kngith, Carolyn Garrett; 2) VOULEZ VOUS, Steve Wheeler, C. Jean/Christopher Nalley.
UPHA Pleasure Challenge Cup: 1) Toria Heck; 2) Jamie Weisbach.
NHS Good Hands: 1) Emily Abbott; 2) Eleanor Watkins.
Country Pleasure English Jr. Exhibitor Championship: 1) AMERICA’S LASS, Alexandria Sowell, Suzanne Bradshaw; 2) PIANO MAN, Courtney Greenbank, E/O.
Hackney Pleasure Driving Championship: 1) HEARTLAND SPECIAL SPECIAL, Janet Sterba, E/O; 2) EARLY EIDITION, Jane Mueller, E/O.
Country Pleasure Western Championship: 1) STARDUST’S RUBY TUESDAY, Donna Spears, E/O; 2) TUBAC, Jan Canine, E/O.
Five-Gaited Jr. Exhibitor Stake: 1) SHE’S FANCY FREE, Cory Vetter, Rachel Vetter; 2) ROSERIDGE’S ALL MINE, Rachel Kelley, Angie/Rich/Rachel Kelley.
Country Pleasure Driving Championship: 1) WISE AND WORTHY, Gene Rees, E/O; 2) N/A.
Saddle Seat Pleasure Equitation Championship: 1) MAXIMUM BOB, Amber Lynn Lowry, Barbara Crawley; 2) MERCHANT MARINE, Toria Heck, Toria/Rebecca Heck.
Show Pleasure Jr. Exhibitor Championship: 1) THE HEIR TO THE KINGDOM, Andy Nicole Bowers, Bowers Group LLC; 2) GOOD GRACES, Krystal Murphy, E/O.
Fine Harness Stake: 1) HOOF PRINCE, Jill O’Hara, Brian/Jill O’Hara; 2) GOTHIC BRONZE, Eleanor Pedersen, E/O.
Walk/Trot Saddle Seat Equitation Championship: 1) Aleia Brown; 2) N/A.
Country Pleasure English Adult Championship: 1) CHERE PERIDOT, Jennifer Karnes, E/O; 2) MY POINT OF VIEW, Susan Narko, E/O.
Five-Gaited Saddlebred Type Pony Championship: 1) JEWELS FOR A LADY, Tyler Devore, Yellow Rose Farm; 2) OUR SONFLOWER, Caroline Walker, Teresa Walker.
Three-Gaited Championship: 1) THUNDER CLOUD NINE, Todd Miles, Olen/Linda Wilford; 2) MADEIRA’S LOVE, Liz Cortright, Fox Grape Farm Inc.
Show Pleasure Adult Championship: 1) CH LIGHTNIN’ LIL,Nicole Beltz Tolliver, Linda/Homer Beltz; 2) OUR FALLEN ANGEL, Cheryl Friedman Allison, E/O.
Saddle Seat Equitation Championship: 1) Taylor Newton; 2) Emily Abbott.
Three-Gaited Amateur Stake: 1) LACE’S LAST TANGO, Priscilla Marconi, Tri Color Ventures Inc; 2) FREAKNESS, Ellyn Dorsey, E/O.
Three-Gaited Park Amateur Stake: 1) KENT BROCKMAN, Bridget McNeese, Catherine Carter McNeese; 2) UNDULATA’S JIMMY HOLLYWOOD, Abby Campbell, Kristin Campbell.
Three-Gaited Saddlebred Type Pony Championship: 1) THE ATTACHE ORCHID, Hunter Chancellor, Steve Chancellor; 2) IT’S MURPHY’S LAW, Erin Tlor, E/O.
Five-Gaited Amateur Stake: 1) FIVE O’CLOCK, Christopher Nalley, C. Jean Nalley; 2) PARKER ROAD, Dr. Owen Weaver, Fox Grape Farm Inc.
Hackney Roadster Pony Championship 1) MURRY DICKSON, Gib Marcucci, Jane Mueller; 2) UNIQUE STAR ATTRACTION, Mark Utoft, Deborah Jahn.
Three-Gaited Jr. Exhibitor Stake: 1) CAN YOU HEAR ME NOW, Hunter Chancellor, Steve Chancellor; 2) STONECROFT FRONT AND CENTER, Chelsea Patterson, E/O.
Friesian English Pleasure Walk/Trot Championship: 1) LOEK B, Mindy Vanhellemont, E/O; 2) HYLKE, Judith Houk, E/O.
Five-Gaited Open Championship: 1) SHAME ON YOU, Lonnie Quarles, Maguire Hall LLC; 2) KALARAMA’S ALL TIME HIGH, Merrill Murray, The Catron Family.
 

Index